Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/v2885/public_html/alus_uudis.php on line 6

Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/v2885/public_html/alus_uudis.php on line 15
Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirik - uudised - Üha keskonnasõbralikumad jõulutuled Templiväljakul
 Uudised Eesti     
 

Valgustatud metallalustel kujutatakse erinevaid stseene Kristuse elust

Üha keskonnasõbralikumad jõulutuled Templiväljakul

Salt Lake City Templiväljakul pandi 27. novembril, päev pärast selle aasta tänupüha, põlema sajad tuhanded tuled. Osa nendest on energiasäästlikud LED-lambid (http://et.wikipedia.org/wiki/LED). Kolme kuni viie aasta jooksul on kavas LED-lampidega kaunistada kõik Templiväljaku puud-põõsad.

Templiväljaku haljastusteenistuse töötaja Eldon Cannoni sõnul kulutavad LED-lambid vähe elektrit. „Need lambid ei kuluta kuigi palju elektrit, selle tulemusena hoiame kokku energiat ja rahalisi kulusid.”

Traditsiooniliste hõõglampidega võrreldes LED-lambid mitte ainult ei säästa energiat, vaid ka nende temperatuur on madalam ja ei ohusta puid.

Esimeste loodussõbralike lampidega valgustatud puuks on kuulus Liibanoni seeder. Selle tõi väikese istikuna Templiväljakule üks Liibanoni reisilt naasnud naine. Puu anti peaaedniku kätte ning istutati idavärava juurde. Seitsekümmend viis aastat hiljem on puu kõrgus 20-meetrit ja see on üks kõrgemaid puid Templiväljakul.

Cannoni sõnul tekitavad LED-lambid Liibanoni seedril huvitava efekti. „Tuled on tipus heledamad kui külje peal. Nende uute LED-lampidega tundub puust mööda jalutades, et see särab ja vilgub.“

Templiväljaku ulatuslik kaunistamine algab tulede paigaldamisega juba augusti lõpus ning lõpeb märtsis tulede mahavõtmisega. Kui tuled on paigal on see rabav vaatepilt.

Tihti pikendusjuhtmetena näivad elektrijuhtmed asetatakse puudele. Juhtmed annavad elu tuhandetele suuri puid katvatele tuledele. Kui juhtmed on paigas, asuvad töötajad oks oksa järel tulesid puude külge panema.

Külastajad murravad tihti pead selle üle, kuidas saada endale sama kauneid jõulutulesid, nagu on Templiväljakul. Kuigi see on ehk vaeva- ja aeganõudvam, mähitakse iga oks ükshaaval tuledesse. Puude mähkimine oks oksa haaval nõuab erilisi võtteid, mida Templiväljaku töötajad kasutavad selleks, et tuled paistaksid puu otsas võimalikult loomulikena.

Kui puud on juba tuledega kaunistatud, pannakse Templiväljakul ettevaatlikult kõikjale paika Kristuse sündi kujutavad dekoratsioonid. Üheks kõige populaarsemaks Kristuse sündi kujutavaks stseeniks on Templiväljaku kõige vanem ja äratuntavam stseen Joosepiks, Maarjaks ja Jeesuslapseks riietatud läikivate valgete kujudega. Eelmisel aastal paigutati Joosepi, Maarja ja Jeesuslapse kujud keset peatänava peegelsiledat basseini, samas kui lehmad, lambad ja karjused olid paigutatud ümberkaudsetele muruplatsidele. Peegelsiledas basseinis kesksele kohale asetatud Jeesuslaps kutsub vaatajaid panema Jeesuse Kristuse oma elus kesksele kohale.

Väiksemad Jeesuse sünnistseene sümboliseerivad sõimed, mis paigutatakse Templiväljakul kõikjale, kujutavad Kristuse sündi erinevate kultuuride vaatenurgast. Esindades eri maid on need sõimed laste lemmikud, kuna kujud neis on lapse suurused ja lapsed saavad neid päris lähedale vaatama minna.

Külastajad leiavad eest ka kõikjale väljakule paigutatud kangast ja metallist valgusallikaid, millel on sõnumid Kristusest. Vabatahtlikud tegid kangast käsitsi valmis valgustatavad stendid, millel on eri keeltes tekstid jõuludest, rahust ja rõõmust. Valgustatud metallalustel kujutatakse erinevaid stseene Kristuse elust, mis on hoolikalt metallile graveeritud ja seejärel silindriteks vormitud. Neid kangast ja metallist valgustatud sõnumeid võib näha Templiväljaku kõnniteede ja purskkaevude ääres.

Tuled ja väljapanekud said alguse aastaid tagasi, mil Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kiriku president David O. McKay ning tema abikaasa Emma Ray Riggs McKay otsustasid, et Templiväljak tuleks jõuluajal kaunistada ja see oleks maailmale sõnumiks, et viimse aja pühad tähistavad Kristuse sündi. 1960-ndatel väikesest väljapanekust Tabernaakli lõunaküljel alguse saanud Templiväljaku tulede ja kujudega kaunistamisest on Salt Lake’i kogukonnas välja kasvanud hinnatud traditsioon.

Tuled lülitatakse sisse hämariku ajal ning välja Templiväljakul õhtul kell kümme ja väljakut ümbritsevatel aladel kell pool üksteist. Tuled põlevad vana-aasta õhtuni.

 

 

© 2005 Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirik – kõik õigused reserveeritud.