Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/v2885/public_html/alus_uudis.php on line 6

Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/v2885/public_html/alus_uudis.php on line 15
Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirik - uudised - 181. kevadine üldkonverents
 Uudised Eesti     
 
181. kevadine üldkonverents


Kallid vennad ja õed! Alates käesoleva aasta kevadest on meil võimalik lugeda konverentsikõnesid e-raamatuna. Alljärgnevalt veidi lähemalt, mida e-raamat endast kujutab ja kuidas seda lugeda.

EPUB on levinuim e-raamatute vorming. Selles vormingus raamatuid oskavad lugeda enamus e-raamatute lugemiseks sobivatest seadmetest. E-raamatu saab selle alla laadida kohe juba kasutataval kujul, eraldi selle failiga enam midagi tegema ei pea. Fail, mida alla saab laadida, on laiendiga .epub ning selles sisalduvad kõik raamatuga seonduvad failid, nii pildid kui tekst. Raamatu lugemiseks piisab vaid selle avamisest õige rakendusega.

E-raamatute lugemiseks sobivad seadmed: E-raamatute lugemiseks on vaja elektroonilist ekraaniga seadet, mille abil tekst lugejale nähtavaks muudetakse, nii nagu paberraamatu puhul on vaja paberit, mille peale tekst trükitakse.

E-raamatuid on võimalik lugeda nii tavalise arvuti, nutitelefoni, tahvelarvuti kui spetsiaalselt e-raamatute lugemiseks mõeldud e-lugeri abil.

E-raamatute lugemiseks kasutatavad rakendused: E-raamatute lugemiseks on enamasti vaja ka lugemisseadmele sobivat tarkvara. See tarkvara on tavaliselt juba seadmega kaasas (e-lugerid, tahvelarvutid) või siis tasuta internetist allalaetav (arvutid, nutitelefonid). Lisainfot lugemistarkvara võimaluste ja väljanägemise kohta leiate hõlpsasti internetist või oma seadme kasutusjuhendist. Abiks on selles osas kindlasti ka järmine punkt –

E-raamatute paigaldamine lugemisseadmesse: Selleks, et alustada e-raamatu lugemist, on vaja kõigepealt e-raamatu fail paigaldada teie lugemisseadmesse. Tavaliselt tähendab see lihtsalt lugemisseadme ühendamist kaabli abil arvutiga ja sealt e-raamatu faili kopeerimist lugemisseadmesse. Süle- ja lauaarvutite puhul pole loomulikult seda tarvis teha ja selle asemel võib kohe lugema asuda (kuid arvutis peab eelnevalt olemas olema EPUB failide lugemist võimaldav rakendus).

Täpsemat infot e-raamatu paigaldamise kohta oma lugemisseadmele leiate seadme kasutusjuhendist või internetist. Mõned iseloomustavad näited e-raamatu paigaldamisest enamlevinud seadmetele ja rakendustele:

1) E-lugerid
Kõige mugavam on lugeda e-raamatuid spetsiaalselt selleks mõeldud seadmetega: Nook, Sony, iRiveri ja Elonexi e-lugerid jne. Reeglina saab e-lugereisse raamatuid laadida lihtsalt lugerit USB-kaabliga arvutiga ühendades ja faile lihtsalt vastavasse kausta kopeerida. Millisesse kausta, see on igal lugeril erinev. Osadel lugeritel on kaasas ka tarkvara, millega raamatuid lugerisse saata saab. Täpseid juhiseid, mis iga lugeriga toimivad, pole anda võimalik, see on kirjas lugeriga kaasa tulnud dokumentatsioonis.

2) Arvuti & EPUBReader
EPUBReader on üks hilisemaid tulijaid EPUB-raamatute lugemisprogrammide maastikul, kuid see on juba saavutanud väga suure populaarsuse. Selle põhjuseks on see, et EPUBReader töötab igas arvutis, kuhu on paigaldatud veebilehitseja Firefox. Pole oluline, kas arvuti operatsioonisüsteemiks on Windows, Linux või Mac OS X.
Rakenduse paigaldamiseks minge Firefoxi kasutades veebisaidile http://www.epubread.com ja klõpsake veebilehel nuppu Add to Firefox. Avaneb dialoogiaken, milles teil palutakse kinnitada, et nõustute selle rakenduse paigaldamisega sellelt aadressilt. Klõpsake nuppu „Paigalda kohe” (Install Now). Mõne sekundiga laetakse rakendus alla ja paigaldatakse. Selle kasutamiseks peate Firefoxi taaskäivitama. Tehke seda.
Pärast taaskäivitamist on Firefoxi tööriistaribale ilmunud uus raamatut kujutav ikoon. Sellel klõpsates avaneb uuel vahekaardil esialgu veel tühi e-raamatute kataloog. Nüüd on teil võimalus lisada oma raamatuid.
Kõige lihtsam moodus oma raamatuid EPUBReaderi kogusse lisada on need lihtsalt hiirega raamatukataloogi aknasse lohistada. Avage oma arvutis kaust, mis sisaldab teie EPUB-raamatuid, haarake sealt mõni raamatufail ja lohistage see Firefoxi EPUBReaderi aknasse. Raamat lisandub kataloogi ning avatakse kohe ka automaatselt uuel vahekaardil.
Kui te mingil põhjusel ei saa raamatuid rakenduse aknasse lohistada või see on ebamugav, siis valige menüüst „Fail” (File) käsk „Ava” (Open) (uuema Firefoxi puhul menüü Firefox alammenüüst „Uus kaart” (New Tab) käsk „Ava fail” (Open File)) ja näidake raamat sealtkaudu ette.

3) Calibre
Calibre on väga suurte võimalustega rakendus, mis muu hulgas võimaldab ka EPUB-raamatuid lugeda. Calibre on saadaval nii Windowsi, Mac OSi kui Linuxi jaoks. Laadige teile sobiv versioon alla veebisaidilt http://calibre-ebook.com/download ja paigaldage see. Ubuntu kasutajad leiavad ja saavad paigaldada Calibre ka Synapticu kaudu.
Esimesel käivitamisel kuvatakse seadistusviisard. Ärge klõpsake kohe nuppu Next ega Cancel vaid vaadake üle lahtris Choose a location for your books olev kaustatee. Nimelt kopeerib Calibre kõik raamatud seal lahtris määratud kausta, tekitades sellega igast raamatust koopia. Seda teeb ta selleks, et saada luua autoripõhine kaustastruktuur. Vaadake kaustatee üle ja vajadusel muutke seda oma soovi järgi. Klõpsake nuppu Next. Järgmisel kuval on teil võimalik valida, millise lugemisseadme jaoks Calibre raamatute vormindamise optimeerib. Kui teil on mõni riistvaraline lugemi sseade, siis valige see nimekirjast, kui pole, klõpsake nuppu Next. Sõltuvalt teie valitud seadmest on järgmisel kuval valikud juba erinevad, näiteks Kindle’i puhul pakutakse teile võimalust seadistada oma kindle.com meiliaadress, kuhu Calibre oskab raamatuid saata ning Androidiga nutitelefoni puhul pakub Calibre võimalust kohe käivitada ka server, mille kaudu te oma raamatutele juurde pääsete. Kui te midagi ei oska valida, klõpsake nuppu Next.
Kui rakendus käivitub, valige tööriistaribalt menüüst Add books sobiv käsk. Kui teil on mitmed e-raamatud ühes kaustas koos, siis valige käsk Add books from a single directory või kui teil on e-raamatud juba jaotatud omaenda kaustasüsteemi järgi, siis valige käsk Add books from directories including subdirectories (Multiple books per directory). Klõpsates lihtsalt Add books ikoonil, saate raamatuid valida failikaupa. Lisage mõ ned raamatud.
Kõik lisatud e-raamatud ilmuvad keskmisele paanile loetellu. Raamatu lugemiseks topeltklõpsake raamatu nimel. Avaneb uus aken, kus saate raamatut lugeda. Calibre põhiakna võite nüüd sulgeda, raamatu lugemiseks seda enam vaja pole.

4) Stanza töölauarakendus
Stanza on rakendus, mis on mõeldud peamiselt EPUB-raamatute lugemiseks Apple’i iPhone’i, iPadi või iPodi peal, kuid rakendusest on saadaval ka töölauaversioon. Stanza töölauaversioonil on mõned puudused, nt ei oska ta kuvada pilte ega toeta šrifti ega värviseadistusi, kuid see-eest on rakendus minimalistlik ning sobib lugemiseks ka väikese ekraaniresolutsiooniga minisülearvutil.
Laadige Stanza vastavalt oma kasutatavale operatsioonisüsteemile alla aadressilt http://www.lexcycle.com/download-windows või http://www.lexcycle.com/download-macintosh ning paigaldage.
Käivitage rakendus ning avage raamat menüüst File käsuga Open File. Macil paigaldades seostatakse paigaldamise käigus .epub laiendiga failid automaatselt Stanzaga, seega saate raamatuid lugema asuda ka kohe neil failidel klõpsates. Stanza ei toeta e-raamatute sisukorda, kuid järjehoidja d saate ise lisada menüüst Bookmarks.

5) iPhone, iPad ja iPod
Kõikide nende seadmetega käib EPUB-raamatute lugemine samamoodi. Selleks tuleb kasutada arvuti ja iTunesi abi. Lohistage soovitav .epub laiendiga raamat iTunesi aknasse. iTunes tunneb automaatselt ära, et tegu on raamatuga ja lahterdab selle vastavasse sektsiooni. Seejärel paigaldage iPadi, iPhone’i või iPodi App Store’ist rakendus iBooks. See on tasuta rakendus, midagi maksma selle eest ei pea. Ühendage iPhone arvutiga ja märkige iTunesi seadistustes valik, et sünkroonitaks ka raamatuid ning sünkroonige seade iTunesiga. Käivitage seejärel telefonis rakendus iBooks, valige raamat ja hakake lugema.

6) Android operatsioonisüsteemiga telefon
EPUB-vormingus raamatute lugemiseks Android operatsioonisüsteemiga telefonil on mitmeid rakendusi. Üheks populaarsemaks on tasuta rakendus Aldiko. Käivitage Android Market, otsige sealt Aldiko Book Reader ja paigaldage see.
Selleks, et Aldiko oskaks raamatuid telefonist üles leida, tuleb raamatute failid esmalt telefoni kopeerida. Ühendage telefon USB-kaabli abil arvutiga ja valige ühenduse tüübiks Disk drive. Windowsi kasutajate jaoks haagitakse telefoni SD-kaart külge uue kettatähisega (näiteks D või E) ja Maci kasutajad leiavad nüüd Finderi vasakpoolsest veerust uue kettaseadme.
Kopeerige oma e-raamatud telefoni kausta eBooks/import. Ühendage telefon arvuti küljest lahti ja käivitage Aldiko.
Avage kontekstimenüü (igal Androidiga telefonil käib see isemoodi, tavaliselt on ekraan all selleks eraldi nupp) ja valige sealt käsk Import. Aldiko otsib lisatud raamatud üles, analüüsib neid ja tõstab need kaustast import välja ning jaotab raamatud autorite järgi kaustadesse. Oma raamatute lugemiseks valige Aldiko avakuval jaotis Bookshelf. Seal on reas kõik teie lisatud raamatud. Raamatu lugemiseks kopsake sõrmega soovitud raamatul.

Originaaltekst aadressilt www.edrk.ee

 

 

 

© 2005 Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirik – kõik õigused reserveeritud.